Rury metalowe

O RURACH SŁÓW KILKA

Wydawać się może, że temat rur to nic ciekawego, ale nie dla nas. Jako specjaliści w dziedzinie ich konserwacji i naprawy, chcemy tu stworzyć bazę wiedzy na temat tego, co najczęściej niewidoczne, a tak nam wszystkim potrzebne.

Zacznijmy klasycznie, od krótkiej definicji. Rura to rodzaj przewodu stosowany do prowadzenia różnego typu cieczy lub gazów, ale nie tylko. Może również być elementem wielu maszyn i urządzeń. W zależności od przeznaczenia, rury mogą być wykonane ze stali, miedzi, betonu, żeliwa, metali kolorowych, żelbetu, różnego typu tworzyw sztucznych, a nawet ze szkła.

METODY PRODUKCJI RUR KIEDYŚ I DZIŚ

Sposób konstrukcji rur zależy przede wszystkim od ich zastosowania, a co za tym idzie, stawianych im wymagań eksploatacyjnych, takich jak wytrzymałość na wysokie temperatury czy ciśnienie. Na przestrzeni lat, a nawet epok, opracowano wiele metod i z większości korzysta się do dziś. Poniżej krótki opis niektórych z nich.

Najprostsza technika skonstruowania metalowej rury polega na zwinięciu na jej kształt prostokątnego arkusza materiału wyjściowego (np. blachy) i połączenia go szwem (np. poprzez spaw lub spoinę) w punkcie styku wzdłuż jej długości. Jednak produkt powstały w ten sposób zwykle nie jest odpowiednio wytrzymały i ta metoda jest obecnie wykorzystywana rzadko.

Najbardziej wytrzymałe na ciśnienie wewnętrzne (poza rurami z monolitycznego kawałka surowca wyjściowego) są rury wykonane z przewierconego wzdłuż pręta. Tak powstaje spora część rur przeznaczonych do produkcji np. luf broni palnej. Inna technika produkcji rur polega na śrubowym zwijaniu pasa materiału wyjściowego w taki sposób, aby szew łączący owijał się wokół rury na jej powierzchni. Jeszcze inna technologia, zwykle stosowana w procesie produkcji rur szklanych lub z tworzyw sztucznych, polega na wyciąganiu „na gorąco” rury
z surowca już w docelowym kształcie. W tym przypadku do jej środka często wtłacza się powietrze, aby uzyskać zamierzoną formę.

Najczęściej jednak w codziennym życiu, wokół nas, „obecne są” rury bezszwowe, głównie ze stali (zwłaszcza w starszych budynkach). I nie jest to nowy wynalazek, ponieważ ich produkcja sięga 1890 r. Stalowe rury bezszwowe powstają m.in. z użyciem wytłaczarki, a obróbka wykonywana jest na zimno lub na gorąco – w zależności od ich późniejszego zastosowania. Mogą też powstać metodą ukośnego walcowania (sposób Mannesmanna) lub z użyciem wylewek kwadratowych (sposób Calmesa). Jako, że bezszwowe rury stalowe są jednymi
z najtrwalszych i najbardziej wydajnych, są one często używane we wszelkich instalacjach – wodnych, gazowych, hydrauliczno-grzewczych. Choć kiedyś stalowe rury dominowały, w nowym budownictwie już tak nie jest.

RURY NAJPOPULARNIEJSZE WSPÓŁCZEŚNIE

Obecnie bardzo częstym wyborem są rury z tworzyw sztucznych, potocznie – plastikowe. Przemawiają za nimi cena, dostępność w każdym sklepie budowlanym, łatwość transportu, elastyczność i fakt, że nie grozi im rdza. Sprawdzają się w wielu standardowych instalacjach wodnych i wentylacyjnych. Poza tym mogą mieć różne kolory, przez co znajdują lepsze zastosowanie w miejscach, w których będą widoczne, a nie schowane w ścianie, suficie czy podłodze. Do minusów zalicza się brak odporności na wysokie temperatury (np. w pobliżu pieca
w kotłowni), ogólna mniejsza wytrzymałość, problemy z utylizacją, a niekiedy również wpływ na smak i zapach wody.

RURY KANALIZACYJNE – Z JAKICH MATERIAŁÓW POWSTAJĄ?

Dla naszej firmy kanalizacja i stosowane w niej rury są szczególnie ważne, dlatego w tej części skupiamy się właśnie na tym aspekcie.
Współcześnie stosowane do budowy kanalizacji rury produkowane są najczęściej z różnych tworzyw sztucznych. Dostępne są rury kanalizacyjne m.in. z polietylenu (PEHD), polipropylenu (PP) i polichlorku winylu (PVC) oraz z żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym.

Istotnym aspektem żywotności, wieloletniej funkcjonalności każdej rury, jest nie tylko prawidłowe ich użytkowanie (wrzucanie nawet drobno zmielonego gruzu nie działa na ich korzyść). Równie ważna jest odpowiednia diagnostyka ewentualnych uszkodzeń i ich usuwanie za pomocą sprawdzonych, nieinwazyjnych technologii. Sprawdź, w jaki sposób przeprowadzamy renowacje systemów kanalizacji (link).

dIAGNOZOWANIE USZKODZEŃ RUR – JAK TO SIĘ ROBI?

W Pipeservice naprawiamy miejscowe uszkodzenia, otwory, pęknięcia, dziury, zarysowania rur kanalizacyjnych za pomocą niezawodnego materiału ElastoFlake, który szczegółowo został opisany tutaj.